מהי שיטת סמ"ל ומה סוד הצלחתה?

שיטת סמ"ל מבוססת על המהפכה הנרטיבית שהתרחשה בעשורים האחרונים בעולם הייעוץ והטיפול. השיטה מאפשרת לאדם לחולל שינוי מהותי בחייו דרך יצירת שינוי בסיפור שהוא מספר אודותיו.

שיטת סמ"ל מבוססת על שלוש הנחות יסוד:

  1.  לכל אדם יש סיפור חיים. 
  2.   הסיפור שהאדם מספר על חייו משפיע על הדרך שבה הוא חי אותם.
  3. האדם יכול לחולל שינוי בחייו דרך יצירת שינוי בסיפור שהוא מספר אודותם.

שיטת סמ"ל מעניקה לאדם כלים בדוקים ליצירת שינוי בחייו!

 

 בתהליך הייעוץ הנרטיבי האדם בוחן את השפעת הסיפורים הדומיננטיים על חייו ומגלה את הסיפורים המועדפים האפשריים התואמים את עולם הערכים שלו. תהליך הייעוץ הנרטיבי מאפשר לאנשים להרחיב את זהותם בכיוון המועדף ולהגשים את ייעודם.

מכון סמ"ל עוסק בפיתוח מגוון תוכניות המושתות כולן על הפילוסופיה הנרטיבית והמיושמת באמצעות האסטרטגיה של סיפורי חיים וסיפורי הצלחה .
התוכנית מבוססת על מחקר אקדמי אודות 100 סיפורי חיים של אנשים אשר גדלו בתנאים קשים, חילצו את עצמם ממצבי מצוקה והגיעו לעמדות מפתח בחברה. המחקר ראה אור השנה בספר : "סוד הסיפור המנצח; בעקבות סיפורי הצלחה", שרית ברזילאי.
תוכניות סמ"ל מיושמות כיום במגוון מוסדות ובכללם: מכללות להשתלמויות לעובדים סוציאליים, פסיכולוגים ויועצים חינוכיים ,בתי-ספר יסודיים ותיכונים, מרכזי פסג"ה , היחידה לקידום נוער במשרד החינוך, מכינות קדם-אקדמיות, מכון מנדל למנהיגות חינוכית, מרכז מיד"א, אגף שח"ר, הג'וינט, אשלים, חברות פרטיות ועוד…